Logo
All Calendars Athletic District Calendar Events School Calendar 2017-2018 Graduation Dates 2017-2018 School Calendar 2018-2019 School Calendar 2019-2020 School Calendar 2020-2021 School Calendar 2021-2022 School Calendar 2022-2023 Uniform Statewide Assessment Calendar Work Calendar
Contacts Directory Accounting Operations Affirmative Action Alternative Education Athletics Behavior Education Support Team (BEST) Budgeting Certification Community Involvement Office Continuous Improvement Court Liaison Curriculum and Instruction Driver's Education Elementary Education Energy Management English Language Arts Escambia County Public Schools Foundation ESOL Evaluation Services Exceptional Student Education Facilities Planning FDLRS Finance and Business Services Fine Arts FOCUS Student Information System Food Services General Counsel Guidance Services Health Services High School Education Human Resource Services Information Technology Internal Auditing Maintenance and Custodial Services Math MediaServices Middle School Education New Facility Name Submissions Operations Payroll & Benefits Accounting PBIS Physical Education Professional Learning Protection Services Psychological Services Public Relations Purchasing Department Risk Management & Benefits Roy Hyatt Environmental Center SAZAC School Choice School Records School Social Workers Science_ECSD Social Studies Student Services Title I Transportation Warehouse Wellness Workforce Education Teaching Employment Opportunities Department Sub Folder
School Listing Page Elementary Schools Middle Schools High Schools Alternative Schools Virtual Academy School Listing with Contact Info Bus Transportation Info Enroll in a School Find Your School
School Board
Superintendent
AeSOP Board Meeting Information Bus Transportation Committees ECSD Meeting Info GroupWise Email Employee Pay Stub - Skyward Employment Information Financial Information Find Your School Focus Free & Reduced Meal Application Meal Payments My Links Risk Management & Benefits School Choice Information Schoolnet School Violence Staff Students Student of the Month Vendors Student Online Registration Teacher Resources Page TrueNorthLogic

Escambia County Council of Teachers of Mathematics

2016 - 2017

Mathematics Educators of the Year

 

          Shy Darbyshire                          Ellen Mutter

      Ensley Elementary                 Bailey Middle School

                           
 

 

                                            Cliff Milstead

                                 Tate High School


                                     
 

IMG_20150513_075156058.jpg IMG_20150513_085205299.jpg IMG_20150513_145159843.jpg IMG_1005.jpg lois 2.JPG Prout3.JPG photo 4.JPG Viviana 2.JPG Prout1.JPG Viviana 1.JPG Prout5.JPG Viviana 3.JPG HPIM1155.JPG Penrose 2008.JPG Pounders 2008.JPG DSC00061.JPG 006.JPG DSC00069.JPG DSC00079.JPG DSC01182.JPG DSC00022.JPG 100_1410.JPG

Officers


President - Nancy Prout, District Curriculum Coach
Secretary -
Treasurer - Marnie Lowery, Elementary Mathematics TSA
NCTM Representative - Shauna Paedae, Secondary Mathematics TSA
Elementary Representative - Ryan Graber, Montclair Elementary
Middle School Representative - Deborah White, District Curriculum Coach
High School Representative - Marjorie Stradley, West Florida High School

Announcements

2017 SUNSHINE MATH COMPETITION

April 29th, 2016

Washington High School

Wall of Fame

2017

Elementary         Shy Darbyshire         Ensley
Middle             Ellen Mutter        Bailey Middle
High           Cliff Milstead       Tate High School

 

2016
Elementary Kaitlin Frando      West Pensacola
High Jenny Lockridge West Florida

2015

Elementary         Jennifer Montoya         Ensley
Middle             Chuck Gardner        Bailey Middle
High           Karen Longoria       Pine Forest

2014

Elementary          Marnie Lowery         Molino Park
Middle             Matthew Miller        Workman Middle
High           Lois Laseter       Pine Forest

2013

Elementary Nancy Prout C.A. Weiss
High Gelinda Viviana Tate

2012
Elementary Lori Johnson  McArthur
High Jeremy Lowery EVA 

2011
Elementary  Yvonne Hurd  Brentwood
Middle  Deborah Robertson  Ransom
High  Marjorie Stradley  WFHS

2010
Elementary                   Tanya Shoupe Hellen Caro
Middle                  Camille Kimmell Workman Middle
High                   Sherita Williams PHS

2009
Elementary Elise Benson Hellen Caro
Middle Patricia Knoll Tate

2008
Elementary Sheila Pounders Oakcrest
Middle Janet Penrose Bailey
High Jim Bobbitt PHS

2007
Elementary Anita Schmitt Lipscomb
Middle Mike McCulley OASIS
High Annola Hall Tate